Uncategorized @fa

معرفی انواع رباتها

رباتها دارای دسته بندیها و انواع گوناگونی میباشند. اما مهمترین دسته بندی که رباتها را بر اساس آن میشناسیم بر اساس کاربرد آن خواهد بود. در ادامه ۱۵ طبقه بندی رباتها را از نظر کارایی بررسی خواهیم کرد.

رباتهای پرنده

این یک دسته گسترده است. این گروه شامل انواع ربات های پرنده ، یعنی مرغ دریایی رباتیک SmartBird و هواپیمای بدون سرنشین نظارتی Raven و همچنین ربات هایی است که می توانند در فضا کار کنند ، مانند  مریخ نورد و Robonaut ناسا ، رباتی انسان نما که به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کرده است.

رباتهای تجاری

ربات های تجاری ربات هایی هستند که می توانید فقط برای تفریح خریداری کرده و از آنها استفاده کنید یا در انجام وظایف و کارهای خود به شما کمک کنند. نمونه های آن عبارتند از: سگ ربات Aibo ، جارو برقی Roomba ، دستیاران ربات AI و انواع مختلفی از اسباب بازی ها و کیت های روباتیک.

رباتهای امدادگر

این ربات ها پس از بلایای طبیعی کارهای خطرناکی مانند جستجوی بازماندگان را انجام می دهند. به عنوان مثال ، پس از وقوع زمین لرزه و سونامی در ژاپن در سال 2011 ، از Packbots برای بررسی خسارات در نیروگاه هسته ای فوکوشیما دایشی استفاده شد.

هواپیماهای بدون سرنشین

هواپیماهای بدون سرنشین در اندازه های مختلفی ساخته می شوند و دارای استقلال متفاوتی هستند. به عنوان مثال می توان به سری محبوب Fantom DJI  همچنین سیستم های مسلح مانند Global Hawk که برای نظارت طولانی مدت استفاده می شود ، اشاره کرد.

رباتهای آموزشی

این دسته گسترده با هدف تولید نسل بعدی ربات ها ، برای استفاده در خانه یا کلاس های درس تولید می شود. این مجموعه شامل مجموعه های قابل برنامه ریزی از لگو ، چاپگرهای سه بعدی با برنامه درسی و حتی ربات های معلم مانند EMYS است. در ایران صنایع آموزشی چالیک یکی از موسسات پیشرو در تولید این رباتها میباشد.

رباتها با هدف سرگرمی

این ربات ها به گونه ای طراحی شده اند که یک واکنش عاطفی را ایجاد میکنند و باعث می شوند ما بخندیم یا احساس تعجب یا ترس کنیم. در میان آنها کمدین رباتیک RoboThespian ، ربات های پارک تم دیزنی مانند ناوی شامان معروف هستند.

رباتهای پوشیدنی

رباتهای پوشیدنی یا اسکلتهای رباتی می توانند برای توانبخشی جسمی و برای فعال کردن مجدد پیاده روی بیمار فلج استفاده شوند. برخی با استفاده از تحرک ، استقامت و یا ظرفیت حمل بارهای سنگین ، کاربردهای صنعتی یا نظامی دارند.

ربات انسان نما

این احتمالاً از نوع رباتی است که بیشتر افراد هنگام فکر کردن به یک ربات به آن فکر می کنند. نمونه هایی از ربات های انسان نما عبارتند از Asimo هوندا که ظاهری مکانیکی دارد ، و همچنین آندروئیدهایی مانند سری Geminoid که ظاهری شبیه به انسان دارند.

رباتهای صنعتی

همان طور که از نام این رباتها مشخص است از این رباتها در محیطهای صنعتی استفاده میشود. مانند کارخانه های خوروسازی و یا مونتاژ قطعات این رباتها میتوانند کارهای تکراری را به طور مداوم و بدون وقفه و بدون احساس خستگی انجام دهند.

رباتهای پزشکی

ربات های پزشکی و بهداشتی شامل سیستم هایی مانند ربات جراحی داوینچی  و همچنین اسکلت  روباتی هستند. سیستمی که ممکن است در این رده جای بگیرد اما ربات نیست ، واتسون است ،در واقع یک ابر رایانه IBM که جواب سوال را می دهد ، که در برنامه های مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است.

رباتهای نظامی و امنیتی :

روبات های نظامی شامل سیستم های زمینی مانند Endeavor Robotics ‘PackBot است که در عراق و افغانستان برای کشف مواد منفجره مورد استفاده قرار می گرفت و BigDog برای کمک به سربازان در حمل بارهای سنگین طراحی شده است.

رباتهای تحقیقاتی

اکثریت قریب به اتفاق رباتهای امروزی در دانشگاهها و آزمایشگاههای تحقیقاتی شرکتها متولد می شوند. گرچه این ربات ها می توانند کارهای مفیدی انجام دهند ، اما آنها در درجه اول برای کمک به محققان در انجام تحقیقات خوب هستند. بنابراین اگرچه ممکن است برخی از ربات ها با دسته های دیگر که تا اینجا شرح داده شده اند ، در این دسته جا داشته باشند ، اما می توان آنها را ربات های تحقیقاتی نیز نامید.

ماشینهای خودران

بسیاری از ربات ها می توانند به صورت خودران حرکت کنند و تعداد فزاینده ای از آنها هم اکنون می توانند شما را جابجا کنند. وسایل نقلیه اولیه خودران شامل مواردی هستند که برای مسابقات اتومبیلرانی مستقل DARPA ساخته شده اند .

رباتهای Telepresence

روبات های Telepresence به شما امکان می دهند بدون اینکه واقعاً به آنجا بروید در مکانی حضور داشته باشید. شما از طریق اینترنت به یک بدن ربات وارد می شوید و آنچه را ربات میبیند خواهید دید و با افراد صحبت می کنید ، آن را به اطراف هدایت می کنید.  پزشکان می توانند از آن برای معاینه بیماران استفاده کنند.

رباتهای غواص

همان گونه که از نام این رباتها بر میآید این رباتها در زیر آب حرکت میکنند از این رباتها میتوان برای تحقیقات دریایی استفاده کرد. شما میتوانید با اغلب این ربات ها در دوره های آ موزش رباتیک آشنا شوید و هر یک از آنها را بسازید.

این دسته بندی که ملاحظه کردید مربوط به کاربرد رباتها میباشد. البته توجه داشته باشید با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی این دسته بندی نیز تغییر میابد و ممکن است دسته های دیگری به این گروه ها اضافه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید