کتاب های آموزش رباتیک

با توجه به تلاش کشورهای پیشرفته جهان در تلفیق علم و عمل و پیشرفت چشمگیر آن ها در این موضوع تصمیم گرفتیم تا با استفاده از دانش و تجربه اندوخته شده طی سالیان متمادی قدم در راه تالیف کتاب های آموزش رباتیک در کنار تولید بسته های آموزشی رباتیک بگذاریم. گروه مولفان ربوتکس ایران حاصل هم فکری و همکاری جمعی از اساتید دانشگاه ها، فارغ التحصیلان دانشگاه های تراز اول ایران، دبیران آموزش و پرورش و مربیان سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور است. متخصصان گروه آموزشی ربوتکس ایران سعی دارند تا با کمک گرفتن از دانش جهانی و بومی سازی این دانش در کشور، سهم کوچکی در پیشرفت نوجوانان  و جوانان ایران عزیز داشته باشند و آن ها را تا رسیدن به قله های دانش و تکنولوژی یاری رسانند.

کتاب های آموزش رباتیک ربوتکس تولید ایران و با مجوز کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان می باشد که با توجه به گروه سنی، مقطع تحصیلی و همگام با محتوای کتاب های درسی کارآموزان طراحی و تالیف شده است.

در طراحی و تالیف این کتاب های آموزشی 4 تیم متخصص با هم همکاری داشته اند:

  • گروه مشاور و روانشناس
  • گروه ادبی برای تولید محتوای داستان
  • گروه مهندسان مکانیک، الکترونیک، کامپیوتر
  • گروه طراحی و تصویر سازی

در تالیف این کتاب ها سعی بر بومی سازی مفاهیم کتاب های علوم و فیزیک دانش آموزان بر اساس اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ایران از لحاظ درک مهارت می باشد. محتوای کتاب های آموزشی ربوتکس ایران بر اساس مهارت های نرم و سخت می باشد. به گونه ای که فراگیران و کارآموزان بتوانند در پایان دروس عوامل مستندسازی علمی از لحاظ مشاهده، پرسش و پاسخ، گزارش گیری، خلاقیت در موضوع، چالش حل مسئله، مدیریت زمان و در پایان کتاب کارآفرینی را انجام دهند. تالیف این کتاب ها به گونه ای بوده که کارآموزان بتوانند با استفاده از تکنولوژی بارکد مفاهیم علمی را به صورتی جذاب و عملی آموزش داده شود.

کتاب خلاق 1

مجموعه کتاب های رباتیک مقدماتی کودک خلاق 

این دو جلد کتاب مناسب گروه سنی کودکان 7 الی 8 سال است. هدف نهایی این مجموعه آشنایی با علم رباتیک و کاربردهای آن و ساخت سازه های رباتیکی و همچنین آموزش مهارت های احتماعی به کودکان که دانش و مهارت های ضروری را به شکل تفریحی در اختیار دانش آموزان قرار می دهد و باعث رشد خلاقیت فکری علمی و عملی در آن ها می شود.

این مجموعه به این منظور طراحی شده که خلاقیت و نوآوری را به زبان ساده به کارآموزان آموزش دهیم و دروازه ای به دنیای تکنولوژی های نوین باشد. در این کتاب ها مهارت های نرم و سخت به همراه همدیگر آموزش داده خواهد شد که شامل 5 بخش است: دست ورزی، نقاشی، آموزش نرم افزار طراحی سه بعدی، هندسه و ریاضی

1012

مجموعه کتاب های مکانیک ربات 

این مجموعه کتاب که در سه جلد ویژه گروه سنی A (8 الی 10) و سه جلد ویژه گروه سنی B (10 الی 12) ارائه می شود.کتاب های گروه سنی A  در 6 ترم و کتاب های گروه سنی B در 3 ترم تدریس میشود.

از آنجایی فناوری های نو، ریشه در قوانین علمی به ویژه علم فیزیک دارند کارآموزان رشته رباتیک لازم است ابتدا به سادگی و با جذابیت فوق العاده با قوانین فیزیک و قانون هایی که در رابطه با اجزای ربات ها و اساس کار آن هاست آشنا شوند و مکانیزم های مختلف سازه ای را درک نمایند. به این منظور گروه تحقیق و توسعه ربوتکس ایران با تطبیق مطالب مرتبط به علم رباتیک با کتاب های درسی، مقدمات لازم را برای آموزش صحیح و اصولی علم رباتیک برای کارآموزان فراهم آورده است.

angle3

کتاب الکترونیک ربات 

علم رباتیک مجموعه ای از علوم مکانیک و الکترونیک و برنامه نویسی است. بعد از ساخت سازه مکانیکی ربات، هوشمند سازی ربات توسط مدارات الکترونیکی صورت میپذیرد. با طراحی بسته آموزشی ROBOGATE که شامل مدارات آنالوگ و دیجیتال می باشد، این امر محقق شده و گروه تحقیق و توسعه ربوتکس ایران با تالیف کتاب کمک آموزشی الکترونیک به توضیح مبانی الکترونیک و همچنین قسمت های مختلف برد آموزشی Robogate پرداخته و با مثال و تمرینات کاملا عملی و قابل اجرا بر روی سازه ربات های مختلف، یادگیری الکترونیک را برای دانش آموزان بسیار ساده و دلنشین کرده است.

angle3

کتاب برنامه نویسی ربات 

کتاب آموزش برنامه نویسی SRC بصورت همگام به آموزش مفاهیم برنامه نویسی، آموزش کار با نرم افزار SRC Manager و بسته آموزش برنامه نویسی SRC می پردازد. نکته حائز اهمیت این است که کارآموز قادر است کلیه مراحل ساخت یک ربات اعم از ساخت شاسی، استفاده از برد، موتور، سنسور، ماژول های لازم و برنامه نویسی ربات را با کمک این کتاب انجام دهد. 

آنچه در کتاب SRC میخوانید: آموزش الگوریتم، آموزش و طراحی فلوچارت، آموزش نرم افزار Scratch، آموزش محیط فلوچارت SRC، آموزش محیط کنترل SRC