ربات اسباب بازی هوشمند تیترو

ربات تیترو یک اسباب بازی هوشمند با قابلیت برنامه نویسی می باشد. این اسباب بازی برای کودکان بالای 6 سال مناسب است و هدف از طراحی این ربات یادگیری الگورتیم نویسی و درک نحوه دستور به ربات در کنار مهارت طراحی مکانیک ربات میباشد.
نحوه برنامه پذیری و کار با ربات توسط کارت های هوشمند میباشد و با قراردادن کارت ها روی اسباب بازی توسط کودک، دستورات به اسباب بازی داده میشود. ربات قابلیت ذخیره دستورات در حافظه و اجرای دستورات به ترتیب ورود را دارد. از جمله دستورات قابل انجام توسط ربات میتوان به حرکت به چهار جهت، تغییر رنگ، پخش نت های موسیقی، دنبال کردن مسیر، چرخش و… اشاره کرد.
یکی از اهداف این اسباب بازی هوشمند آشنایی کودکان و نوجوانان با مفاهیم مدرن دنیای امروزه مثل برنامه نویسی(الگوریتم)، تکنولوژی های نوین، مفاهیم رباتیک_مکاترونیک و مبانی فناوری های دیجیتال از قبیل فناوری های ارتباطاتی چون وای فای، بلوتوث، انواع حسگرها و… میباشد.

تیترو چطور کار میکنه؟ 

این ربات اسباب بازی که با هدف آموزش به کارآموزان طراحی و ساخته شده است با استفاده از کارت های RFID برنامه ریزی شده و کارهای از پیش تعیین شده را انجام میدهد. این ربات قابلیت حرکت به سمت جلو، چپ و راست، عقب، تغییر رنگ و … را دارد.
اعمال این فعالیت‌ها در ربات توسط کارتهای RFID انجام می شود که این کارت ها از پیش توسط پروگرامر مخصوص که در این شرکت طراحی و ساخته شده، پروگرام شده‌اند.
جهت سهولت پروگرام کردن این کارت ها، این شرکت یک اپلیکیشن تلفن همراه طراحی و ساخته است که با استفاده از آن کاربر به راحتی می تواند این کارت‌ها را پروگرام کند. استفاده از تلفن همراه و اتصال آن به صورت بیسیم به دستگاه پروگرامر نه تنها تجربه کاربری بهتری را ایجاد نموده بلکه هزینه های ساخت پروگرامر را کاهش داده است چرا که دیگر نیازی به صفحه نمایش و پردازنده مخصوص در پروگرامر نمیباشد.
این اسباب‌بازی هوشمند از دو قسمت تشکیل‌شده است:

 

  • قسمت مکانیک ربات: بدنه‌ی این ربات قابلیت اضافه کردن قطعات مکانیک کوچولو و همچنین بلوک‌های لگو را داشته و می‌توانید اسباب‌بازی دلخواه خود را بسازید.
  • قسمت هوشمند ربات: که شامل برد الکترونیک، چند حسگر و تعداد 27 کارت هوشمند برای هدایت ربات می‌باشد.
اسباب‌بازی هوشمند تیترو بر سه اصل استوار است :
شناسایی مسئله
تحلیل مراحل حل مسئله
پیاده سازی راه حل